Konsolidace půjček

Slovo konsolidace znamená upevnění (z lat. con-, tj. dohromady, solidus – pevný). V oboru ekonomie se jedná o sjednocení různých závazků v jeden, a tedy v oblasti úvěrování o sloučení vícero půjček do jedné jediné. V případě státního či veřejného dluhu se obvykle přeměňují krátkodobé úvěry na dlouhodobé.

Máte-li více úvěrů, hodí se tyto pohledávky konsolidovat do zastřešující jedné půjčky, která pokryje všechny dosavadní dluhy. Pokud se „konsoliduje“ jeden úvěr, pak se tím míní pouze to, že se mění jeho podmínky, tedy většinou se snižují měsíční splátky a prodlužuje se doba splácení. O konsolidaci půjček lze zažádat v bankách i u nebankovních poskytovatelů.

Má konsolidace půjček nějaké výhody pro klienta?

Kromě toho, že se významně zjednoduší systém plateb jednotlivých půjček, dojde především ke snížení dané splátky. „Ušetří“ se totiž na poplatcích, které si každá dílčí společnost účtuje podle vlastních sazeb a které se jednotlivým společnostem platí zvlášť. Klient po konsolidaci platí poplatky jen jednomu věřiteli. Při žádosti o konsolidaci se podmínky splácení nastavují individuálně dle možností klienta.

Každé plus má i své minus

Vedle výhod při sloučení půjček může vzniknout i nevýhoda na straně zákazníka, a to tehdy, má-li kterákoliv z původních půjček nastaveny poplatky za předčasné splacení úvěru. Tyto sankce mohou celou záležitost nečekaně prodražit.

Když se pak navíc ve finální zastřešující půjčce doba splacení příliš v čase rozvolní, může sice klient platit měsíčně menší splátku, ale ve výsledku zaplatit víc, než by dal v součtu za jednotlivé půjčky. Jak je to možné? Jednoduše protože s prodlouženou dobou splácení naskakuje i celková splatná částka úvěru samotného daná úroky a tzv. RPSN.

Obvykle tedy klasickou konsolidaci půjček ocení pouze ten, komu nevyhovuje zejména výše splátek. Finanční tíseň a neúnosná výše splátek je prvním a nejčastějším impulzem ke konsolidaci. I po ní však počítejte s pravidelným splácením dluhu.

Konsolidace půjček - a můžete začít šetřit
Konsolidace půjček - a můžete začít šetřit

Není konsolidace půjček vlastně jen další půjčkou?

Ano, v principu se ze všech „starých“ udělá jedna „nová“. Ovšem všechny původní se tímto úkonem uzavírají. Pokud jste tedy měli např. půjček 5, všechny ukončíte založením sice šesté v pořadí, ale pak jediné, o kterou se musíte měsíčně starat. Někdy ale nevzniká žádná šestá v pořadí, ale podmínky jedné z uvedených pěti se mohou znatelně transformovat.

Podmínky konsolidace

Žadatel o konsolidaci musí mít půjčky minimálně dvě, aby je mohl slučovat/konsolidovat do jedné, jinak se jedná jen o refinancování úvěru (chcete-li také parakonsolidaci). Prochází se opětovným kolečkem ověřování bonity klienta: zda má pravidelný a dostatečný příjem či záznamy v registrech, respektive je-li osoba bonitní. Součet všech dluhů by měl být vyšší než 50 tisíc Kč a nižší než 1 milion korun se splatností aspoň na půl roku, pokud není udělena nějaká výjimka. Přesné podmínky pro konsolidaci půjček se ale mohou u každé dílčí instituce mírně odlišovat, zvláště pak u nebankovních společností. Ty mohou být obecně o něco benevolentnější než banky.

Nadměrnému zadlužení lze předcházet

Nezaměstnanost je poslední dobou relativně nízká, proto se lidé půjček tolik neobávají jako dřív. Jak si ale chytře půjčit, aniž by se člověk v dluzích utopil? Odpovězte si na těchto 5 základních otázek.

 • Půjčuji si peníze na věci, které nezbytně potřebuji? (Příkladem správné odpovědi je např. půjčka na opravu střechy nebo půjčka na auto, kterým denně dojíždíte do práce.)
 • Půjčuji si pouze nezbytnou částku?
 • Jsem schopen měsíčně splácet danou částku, a to po dobu např. dvou let, aniž bych přesmíru zatížil svůj měsíční nebo rodinný rozpočet?
 • Porovnal jsem půjčky mezi sebou a vybral si tu nejvýhodnější?
 • Pročetl jsem si důkladně smlouvy před jejich podpisem?

Jedno doporučení na závěr platné i po konsolidaci

Když se s jakoukoliv splátkou opozdíte nebo nastane nenadálá situace, řešte potíže ihned. Kontaktujete-li okamžitě svého věřitele, je velká šance, že se domluvíte na přijatelném řešení pro obě strany. Některé společnosti jsou ochotny v případě rozumného prodlení dokonce sankce vůbec neúčtovat.

Nebankovní konsolidace půjček

Odmítli vás v bance? Vyzkoušejte nebankovní finanční společnosti, které nabízí své produkty podle nového zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Jeho hlavním cílem je ochrana spotřebitelů, poskytovatelé půjček musí prověřit žadatele o půjčku a jeho schopnost splácet. Tuto povinnost plní poskytovatel Smart půjčky již od počátku platnosti zákona.  

Konsolidace mikropůjček až do výše 300 tisíc korun

Se Smart půjčkou můžete získat pro vaši konsolidaci až 300 tisíc korun na váš bankovní účet. Z této částky se již dá poplatit hodně úvěrů. Budete potřebovat dva doklady totožnosti a potvrzení o příjmu. Poskytnete nám také základní kontaktní údaje včetně čísla účtu. Nemusíte se bát, vaše údaje jsou u nás v naprostém bezpečí. 

Konsolidace půjček bez registru? Raději bezpečně pro obě strany!

Půjčky bez nahlížení do registru, bez prověření registru, nebo jednoduše „bez registru“. Reklamní tahák, který láká především žadatele se škraloupem v registrech informací o klientech bankovních i nebankovních společností. Jsou však tyto půjčky bezpečné? My si myslíme, že ne, protože nechrání žadatele o úvěr před negativními důsledky v podobě insolvencí, nebo exekuce. Raději si půjčte bezpečně.

Konsolidace – kalkulačka online řekne víc

Ve správně nastavené úvěrové kalkulačce na konsolidace půjček se objeví tyto základní údaje:

 1. výše půjčky a doba splatnosti,
 2. úroky včetně RPSN,
 3. výše měsíční splátky a celková suma,
 4. poplatky – pokud jsou nějaké.

Smart půjčka je zdarma – platí i pro konsolidace online

Smart půjčka s možností čerpat až 300 000 Kč je samozřejmě bez poplatků, bez prokazování účelu a bez zástavy. Všechny podmínky znáte předem, veškerá důležitá čísla najdete v online kalkulačce. Ke všem údajům navíc máte přístup odkudkoliv a kdykoliv vás napadne – pro své klienty máme zabezpečený Klientský portál, aby si mohli své splátky, termíny i produkty kontrolovat.

Konsolidace půjček znamená:

 1. sjednocení půjček do jedné (tzn. předpokládá se, že máte půjčky alespoň dvě);
 2. nové podmínky pro staré půjčky (tj. přehodnocení dosavadních finančních závazků obvykle za cílem snížit měsíční splátky a prodloužit dobu splatnosti půjčky);
 3. konsolidaci půjček lze zřídit v bankách i u nebankovních společností;
 4. konsolidace půjček není totéž co refinancování úvěru – refinancovat lze i jednu jedinou půjčku.

V klidu, online a odkudkoliv: sloučení půjčky do jedné

Je možná konsolidace půjček online?

Ano, dnes po internetu vyřídíte opravdu spoustu věcí, včetně konsolidace půjček online. Není třeba se osobně s někým scházet. Se Smart půjčkou získáte online až 300 000 Kč. K tomu potřebujete:

 • funkční e-mail a telefon,
 • dva doklady totožnosti (OP a např. ŘP),
 • přístup do svého internetového bankovnictví,
 • výpisy o příjmech.

Konsolidace dluhů se rovná úspora peněz?

Splácíte měsíčně více než jednu půjčku, k tomu různé poplatky, úroky či RPSN a chtěli byste celkovou splátku za měsíc snížit a ušetřit tak nějaké peníze? Pak bude pro vás řešení konsolidace dluhů. Tímto krokem se vám určitě uleví, jelikož si již budete hlídat splácení pouze 1 jedinou splátku měsíčně, 1 jediného úroku a 1 jediného RPSN. U stávajících věřitelů se oddlužíte a spolu nastavíme měsíční splátky podle vaší aktuální situace a platebních možností.

Sloučení půjček vám vytrhne trn z paty

Pokud stále váháte, zda bude pro vás výhodné sloučení půjček, možná vás přesvědčí následující informace. Tím, že své dluhy sloučíte do jedné půjčky, budete mít větší přehled kolik a komu co platíte. Dokonce je možné sloučením získat nižší úrokovou sazbu, než jste platili doposud. Uleví se vám také administrativně. Komunikujete pouze s jedinou finanční institucí s jasnými pravidly splácení a neočekávané záležitosti řešíte pouze s jedním poskytovatelem. 

Zažádejte o půjčku právě teď

Nastavte výši půjčky

50 000 Kč
300 000 Kč

Jak dlouho chcete splácet?

12 měsíců
48 měsíců